Šifrování: historie, mýty a fakta

Způsoby, jak skrytě sdělit zprávu, vždy zajímaly nejen válečné stratégy, ale i diplomaty či obchodníky. Od pradávna používaný termín šifra (cipher) pravděpodobně pochází z arabského „as-sifr“, což je název pro číslici nula. A tak se historický kruh uzavírá, protože dnešní šifry vytvářejí nejčastěji počítače, právě jako série jedniček a nul.

Ale, abychom se v těchto jedničkách a nulách neutopili (tedy alespoň pokud jsme v pozici, kde je pro nás utajení obsahu našich zpráv důležité), je nezbytné získat jasnou, byť alespoň obecnou, představu, jak se taková šifra vytváří a čte, jaké technické i „lidské“ součásti se na tomto procesu podílejí, jak se spolu navzájem ovlivňují a zejména, kde je pravda a co je fikce (nebo dokonce úmyslná dezinformace).

Málokterý obor moderní exaktní vědy se totiž různými mýty a dezinformacemi hemží tak, jako kryptografie. Souvisí to nejen s technickou náročností použitých metod, dokonce nejen s jeho historickými kořeny v tajných službách ale prostě se zcela racionálním faktem, že, chceme-li (abychom téma trochu odlehčili) „vidět císařův … pupek“, je často jednodušší než vymýšlet složitě členité šaty s rafinovaným prostřihem císaře prostě přesvědčit, že nejlepší jsou právě tyto šaty z klasické pohádky.

Proto bychom chtěli v této sérii článků ukázat základní fakta o moderní kryptografii takovým způsobem, aby si je čtenář mohl snadno ověřit a „selským rozumem“ zkontrolovat v příslušných souvislostech. A na závěr každého článku se pokusíme ukázat nějakou související perličku z praxe. Začneme tím, proč byste měli pečlivě přečíst celý tento seriál článků – jde totiž o život!

Jednou z významných historických osob, která používala vlastní šifru pro dopisy svým přátelům, byla totiž skotská královna Marie Stuartovna. Šifra byla na svou dobu poměrně promyšlená, přesto se díky množství zachycených dopisů a dostatku času na jejich vyluštění jejím odpůrcům nakonec podařilo texty dopisů přečíst. Ačkoli to není příliš v obecném povědomí, byl tento důkaz o souhlasu s plánem na zabití královny Alžběty I. rozhodující pro Mariinu popravu.

Facebook Comments